Je to už přes čtvrt století, co Ondřej Fencl v šatně ZŠ Horáčkova před vyučováním oslovil dva spolužáky, jestli by s ním nehráli v kapele Hromosvod – i stalo se. Nejdřív to byl kinderfolk, pak folk, pak folk-rock charakteristický souzvuky houslí s příčnou flétnou a říznými bubny… Dnes je Hromosvod plný elitních českých sidemanů a hraje prostě písničky. Citlivě, něžně i divoce, tak, jak se sluší. Středobodem je autorská tvorba devětatřicátníka Ondřeje Fencla (m.j. 5P Luboše Pospíšila, Oskar Petr Marsyas, Schodiště, trio s Vladimírem Mertou či Janem Hrubým). Oproti původnímu folk-rocku hraje dnes Hromosvod barevněji, více pro písničku, méně na odiv. Zpěváka, klávesistu a kytaristu Fencla doprovází na elektrickou kytaru Vojtěch Jindra (m.j. Bran), na housle Hana K. Vyšínská (m.j. Inflagranti), na basu Jaryn Janek (m.j. K. Střihavka, Krucipüsk…) a liberecký bubenický matador Tomáš Marek (ex-Lucie, Kollerband…). Texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů, uvěřitelný zpěv, virtuózní housle, knopflerovská kytara a nekompromisní rytmika – to je dnešní Hromosvod.
Skupina má za sebou kolem 600 koncertů, pět oficiálních alb, příležitostně vystupuje v lehce obměněné sestavě jako doprovodná kapela Vladimíra Merty. Jako předskokany si Hromosvod vybrali V. Mišík, L. Dusilová, M. Hrůza, Jablkoň, Nerez, Druhá tráva či Fleret. Na albu Divoký ticho Žižkova (2015) zvukově ošetřeném protřelým mágem Borisem Carloffem hostují mimo jiné Kamil Střihavka nebo Petr Janda. Hromosvod byl založen na podzim 1994 jako dětská skupina Ondřeje Fencla, který je dodnes její vůdčí osobností. Prvních deset roků existence lze s trochou nadsázky nazvat dětskou hrou na muziku, debutové oficiální CD 17 lízátek vyšlo v roce 2004. V propagačních materiálech vydavatele Indies Records se psalo o „velké naději českého folk-rocku“, desku za účasti dvou stovek přihlížejících pokřtil v pražském Rock Café zpěvák Pavel Bobek. V květnu 2006 vyslal Hromosvod do světa své druhé oficiální album s názvem Svitavy, kapela se objevuje v programech největších českých festivalů (Sázavafest, Vinohradské vinobraní, Trutnov, Benátská noc…). V září 2010 křtí Vladimír Mišík před vyprodanou Malostranskou besedou další album Zimní čas. Po boku jeho Etc a také se spřátelenou Jablkoní odjede pak Hromosvod dvě turné; klip Tanečnice shlédlo na youtube 35000 lidí. V roce 2012 začala koncertní spolupráce Hromosvodu s bardem Mertou, v roce 2015 křtí Radim Hladík a Michal Prokop CD Divoký ticho Žižkova. A recenzenti nešetří chválou.
Ondřej Bezr (MF Dnes): „Nové album Hromosvodu přináší příjemnou folkrockovou muziku. Fenclovy písničky se zdají až okázale „normální“, ale právě tím sympatické.“
Kateřina Kadlecová (Reflex): „Máte pocit, že Mišík a Hlas už dlouho nevydali nové album, ale vám se zachtělo poctivého bigbeatu? Jako hromosvod použijte album Divoký ticho Žižkova.“
Roman Jireš (Rock & All): „Čtvrté album Hromosvodu je důkazem, že v hlavním městě nevzniká kvalitní muzika jen na Hanspaulce nebo v Dejvicích, ale i ve stínu žižkovského vysílače.“
Po krátkém nadechnutí, transformaci sestavy a vykročení do nových žánrových vod začíná etapa pod hlavičkou „Ondřej Fencl a Hromosvod“ se špičkovými muzikanty, která vyústila v páté studiové CD – vychází v červenci 2020 a jmenuje se Na kraji nebe.
Zdroj: www.hromosvod.com